Pametne inštalacije
V poslovnem in bivalnem okolju imamo vedno večje število električnih naprav in sistemov, vsak opravlja svojo nalogo, uporablja drugačen sistem delovanja, z različnimi zahtevami za napajanje in upravljanje. S klasičnimi električnimi inštalacijami je številne naprave z vsemi funkcionalnostmi vse težje obvladovati, hkrati pa je vse težje zagotoviti tudi varnost za uporabnika.
STANDARD KNXX
Zato se vedno več uporabnikov odloča za vgradnjo pametne inštalacije. Pametna hiša je zanesljivo hiša prihodnosti. Pri vzpostavitvi sistema pametne inštalacije je pomembno, da se odločite za sistem, ki ima prihodnost. To je prav gotovo standard KNX, ki pomeni okrajšavo za KONNEX, združenje proizvajalcev pametnih inštalacij in je edini evropski standard za pametne inštalacije, ki se ga morajo držati vsi proizvajalci opreme KNX. Več kot 200 proizvajalcev iz vseh petih celin proizvaja opremo in komponente, ki je/so med seboj kompatibilna, kar pomeni, da niste nikoli vezani zgolj na enega proizvajalca opreme. Pri sistemu pametne hiše je poleg uporabnosti ob vgradnji pomembna enostavna nadgradnja sistema v prihodnosti in možnost vključitve čim večjega števila dodatnih podsklopov v sistem.
PRIHRANKI ENERGIJE, VEČJE UDOBJE IN VEČJA VARNOSTX
Pametna inštalacija omogoča avtomatizirano izvajanje različnih opravil, ki omogočajo prihranke energije, povečajo udobje in poskrbijo za varnost in s tem opravičijo višje stroške investicije ob vgradnji v primerjavi s klasičnimi inštalacijami. Zelo priročno je upravljanje pametne hiše tudi s pametnim telefonom ali tabličnim računalnikom, in sicer ne glede kje smo, le da imamo možnost vzpostavitve internetne ali telefonske povezave z objektom. Seveda pa lahko uporabnik upravlja hišo, stanovanje ali poslovni prostor tudi preko običajnih stikal, sobnih termostatov, ki so neposredno v objektu.
Pri pametni hiši se upravljanje in nadzor izvajata po enotnem vodilu, saj je sistem razdeljen v napajalni del, preko katerega se porabniku dovaja energija in krmilni del, preko katerega se porabniku zagotovi možnost krmiljenja. Sistem sestavljajo senzorji, ki posredujejo informacijo in aktuatorji, ki glede na posredovano informacijo izvedejo določeno nalogo.
MOŽNOST UPRAVLJANJA RAZLIČNIH SISTEMOVX
S sistemom pametne inštalacije obstaja možnost:
- upravljanja notranje in zunanje razsvetljave,
- upravljanja ogrevanja, klimatizacije in prezračevanja,
- upravljanja senčil,
- upravljanja alarmnega, video nadzornega in protipožarnega sistema vključno z nadzorom prisotnosti in pristopa v objekt ter prikazom stanja odprtosti vrat in oken,
- upravljanja multimedijskih naprav, kot so na primer računalnik, televizor, internet, telefon itd.,
- nadzora porabe električne energije posameznih uporabnikov in s tem prihrankov električne energije,
- nadgrajevanja sistema po dodatnih sklopih.
Možnosti sistema pametne inštalacije so praktično neomejene, saj lahko s sistemom upravljamo tudi neobičajne stvari, kot je na primer zalivanje vrta v povezavi s senzorjem za dež, zapiranje markize v povezavi s senzorjem merjenja hitrosti vetra ter z ustreznimi senzorji zaznavanje požara, izliva vode ali uhajanje plina in številne druge možnosti. Sistem pametne hiše je v primerjavi s klasičnimi inštalacijami povezan z višjimi investicijskimi stroški, zato je še toliko bolj pomembno, da se sistem pametne inštalacije načrtuje premišljeno in v sodelovanju s strokovnjaki ter da je sistem zasnovan tako, da omogoča nadgradnjo po sklopih. Veliko uporabnikov se na začetku odloča za pametno upravljanje le nekaj sklopov, kot sta na primer razsvetljava in ogrevanje ter hlajenje, saj so prihranki pri porabi energije tu lahko največji. Sistem se lahko kasneje glede na finančne zmožnosti nadgrajuje po posameznih sklopih, vendar pa je treba zagotoviti v objektu, da je nadgradnja po sklopih možna in da to ne povzroča dodatnih nepotrebnih stroškov.
Možnosti upravljanja dodatnih sklopov s sistemom pametne inštalacije je pri poslovnih uporabnikih še mnogo več in se nanašajo na procesno avtomatiko, komunikacije, kontrolo dostopa in drugo.
RAZMIŠLJATE O NAMESTITVI SISTEMA PAMETNE INŠTALACIJE?
Pri novogradnji priporočamo izvedbo pametne inštalacije preko kablov, ki omogoča popolno avtomatizacijo doma ali poslovnega prostora ter nadzor nad vsemi napravami v objektu, za katere je možno ustvariti tudi urnike delovanja, ki jih nadzorujemo z grafičnim vmesnikom.
Na trgu je tudi brezžična tehnologija, pri kateri poteka komunikacija med napravami po radijskih valovih. Brezžična tehnologija se priporoča za obstoječe objekte, saj gradbeni posegi v objekt zaradi polaganja kablov niso potrebni in pri objektih, kjer so zahteve uporabnikov upravljanja pametne hiše manjše. Tudi brezžični sistem pametne inštalacije je možno upravljati z brezplačnimi aplikacijami preko pametnega telefona ali tabličnega računalnika (Android ali IOS) vendar je trenutno možno upravljanje predvsem naslednjih rešitev:
- razsvetljava,
- ogrevanje/hlajenje,
- senčila in
- vtičnice.
Cena pametne hiše oziroma izvedene pametne inštalacije je odvisna od velikosti objekta in želenih funkcij. Vsak projekt je individualen, s čimer je povezana tudi cena posameznega projekta. Cena brezžične tehnologije za pametno hišo je bistveno nižja v primerjavi s pametno inštalacijo preko kablov, vendar je funkcionalnost sistema v primerjavi s klasično pametno inštalacijo preko kablov bolj omejena.
Potrebujete svetovanje glede pametne inštalacije v vašem domu ali poslovnem prostoru. Stopite z nami v kontakt preko kontaktnega obrazca na naši spletni strani.